IO-Link je budoucnost výrobní a testovací technologie. Inteligentní funkce a digitální senzory, které zvyšují přesnost, spolehlivost a efektivitu, jsou ideální pro automatizační a testovací aplikace.
Co je technologie IO-Link? Je to jen rozhraní pro jednoduché spínací senzory?
Krátká odpověď na tuto otázku zní: NE. IO-Link je mnohem víc než to. Tato technologie sice vznikla v oblasti spínacích senzorů, ale nyní se vyvinula v něco mnohem sofistikovanějšího. V posledních letech se tento komunikační protokol stal průmyslovým standardem pro digitální senzory. Ve skutečnosti se dnes můžete setkat s nejrůznějšími měřicími senzory, akčními členy a dalšími druhy řídicích prvků vybavených rozhraním IO-Link.
Co je tedy technologie IO-Link?
IO-Link je celosvětově uznávaný standard průmyslové komunikační sítě, který se dokonale hodí pro průmyslové aplikace. Samotné řešení se skládá z Master zařízení, senzoru a nebo akčního členu s tímto rozhraním a souboru IO Device Description (IODD). Tuto technologii používáte k propojení digitálních snímačů a akčních členů z provozní úrovně do systémů na řídicí úrovni, jako jsou programovatelné logické automaty (PLC).
Co přesně je protokol IO-Link?
IO-Link používá komunikaci obousměrným spojením bod-bod ze snímače do řídicí jednotky typu Master, který funguje jako rozbočovač a umožňuje výměnu dat ze snímače s řídicím systémem a nebo aplikacemi na úrovni IT. To znamená, že můžete získávat diagnostické informace ze svých zařízení a efektivně nastavovat parametry, což zjednodušuje připojení a zároveň zlepšuje dostupnost dat.
Proč na tom záleží?
Zvýšená dostupnost dat vám v konečném důsledku pomůže zlepšit diagnostiku systému, zvýšit efektivitu a snížit náklady. Vzhledem k tomu, že výrobní odvětví stále více směřuje k automatizaci a decentralizaci, je shromažďování podrobných informací z výrobních procesů důležitější než kdykoli předtím a právě díky tomu dokážete nestále vylepšovat své procesy, zvyšovat produktivitu a udržet si konkurenceschopnost. Systém IO-Link je navržen tak, aby to dokázal standardizovaným a škálovatelným způsobem.
Jak to funguje v praxi?
Díky špičkové, vysoce výkonné mikroelektronice můžeme nyní integrovat naše algoritmy specifické pro danou oblast do elektroniky snímače a umožnit tak předběžné zpracování specifické pro daný proces.
To zahrnuje filtry, jako jsou Butterworthovy, Besselovy a vícestupňové kaskády filtrů, tabulkové a polynomiální linearizační funkce, kompenzační algoritmy, monitorování stavu snímače (tj. sledování proměnných, které ovlivňují mechaniku snímače) a procesní algoritmy, jako jsou plnicí, minimum/maximum, kontrolní vážení, koncové spínače a výpočty výkonu používané u snímačů točivého momentu.
Tyto integrace poskytují snímači širokou škálu možností řízení procesů a předzpracování měřených dat.
Komunikační rozhraní IO-Link pak umožňuje přenášet předpočítané výsledky, přidanou hodnotu z dat, jako jsou alarmy a události a údaje o naměřených hodnotách – to vše při použití univerzálně použitelné a cenově výhodné technologie rozhraní.
Jaké snímače HBK už disponují tímto rozhraním?
Aktuálně lze s rozhraním IO-Link dodat konfigurace snímačů:
- C9C – miniaturní tlakové snímače s rozsahy od 50N až do 50kN
- U9C – taho-tlakový snímače sil s rozsahy od 50N až do 50kN
- U93A – nový robustní taho-tlakový siloměr s rozsahy od 1kN až do 50kN
- LCMC – vážicí měřicí řetězec pro různorodé vážní aplikace